95. ROCZNICA PIERWSZYCH WYBORÓW I PIERWSZEGO POSIEDZENIA SEJMU ŚLĄSKIEGO

Obchody 95. rocznicy pierwszych wyborów i pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego rozpoczęły się 6 października 2017 r. o godz. 17.00 w Katowicach. Wieniec pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach złożyli wnuk Pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego wraz z Marszałkami Województwa Śląskiego i Radnymi Wojewódzkimi V kadencji. Teatr Śląski przygotował performance Spacer z Wojciechem Korfantym po Sejmie Śląskim, a w westybulu obecni wysłuchali koncertu w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja wystaw: Sfrunął na Śląsk orzeł biały…, Śląskie posłanki – grafiki Marty Frej, Konstanty Wolny – pierwszy Marszałek Sejmu Śląskiego oraz Sejm Śląski w dokumentach i fotografii. Chętni mieszkańcy mogli podążać Śladami Sejmu Śląskiego i zwiedzić Akademię Muzyczną oraz budynek Sejmu Śląskiego.

10 października 2017 r. w Muzeum Powstań Śląskich odbyło się spotkanie wnuka pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego – Konstantego Wolnego. Zaprezentowano film „Misja Wolnego” oraz wystawę o Konstantym Wolnym
Organizatorami obchodów byli:
Regionalny Instytut Kultury, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Biblioteka Śląska, Filharmonia Śląska, Muzeum Powstań Śląskich, Muzeum Historii Katowic, Katowice Miasto Ogrodów.