70.LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH ŚWIĘTOCHŁOWICOM

31 maja 2017 r. w Centrum Kultury Śląskiej odbyła się konferencja popularno-naukowa z okazji 70. rocznicy nadania praw miejskich Świętochłowicom, zorganizowana w ramach Świętochłowickich Spotkań Uniwersyteckich.
Referaty wygłosili:
– dr hab. Lech Krzyżanowski /Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego/ – Świętochłowice w okresie dwudziestolecia międzywojennego
– dr hab. Maciej Fic /Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego/ – Nadanie praw miejskich – analiza historyczno-prawna
– dr Marta Chmielewska /Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego/ – Od wsi rycerskich do poprzemysłowego miasta- ewolucja przestrzeni miejskiej Świętochłowic
– mgr Kasjan Kasprzak /Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego/ – Funkcjonowanie budżetu obywatelskiego na przykładzie Świętochłowic.

2 czerwca 2017 r. w Muzeum Powstań Śląskich otwarto wystawę z okazji 70. rocznicy nadania praw miejskich Świętochłowicom,  poszerzającą stałą ekspozycję. Na osi czasu zaprezentowane są najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Przygotowano też wystawę poświęconą historii sportu żużlowego w Świętochłowicach w technologii wirtualnej rzeczywistości, pozwalającą przenieść się w świat czarnego sportu. Zapraszamy !!!