MAJOWE ŚWIĘTOWANIE

2 maja 2017 r.

96. rocznica III Powstania Śląskiego

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

12.00 – 16.00     Konferencja „Kobiety w Powstaniach Śląskich” w ramach Świętochłowickich Spotkań Uniwersyteckich:

Prelegenci:

dr hab. Aleksandra Skrzypietz – Śląska prasa kobieca wobec powstań i plebiscytu – „Głos Polek” z lat 1920- 1921.

dr Joanna Lusek – II i III powstanie śląskie we wspomnieniach Antoniny z Rokickich Niedbalskiej.

ks. dr Mariusz Trąba – Życie osobiste kobiet na tle zmagań o przynależność państwową Górnego Śląska w 1921 roku – udział porucznik Leopoldyny Staweckiej w III Powstaniu Śląskim.

Magdalena Goik – Babka Kosogłosa. Transgresyjny wymiar uczestnictwa kobiet w Powstaniach Śląskich.

dr Piotr Parys – Matki i zony powstańców śląskich po I Powstaniu Śląskim.

Wrażliwość społeczna jako cel polityczny Posłanek Sejmu Śląskiego, uczestniczek Powstań Śląskich. Prezentacja projektu: Śląski Szlak Kobiet – dr Małgorzata  Tkacz-Janik i dr Katarzyna Tobór-Osadnik.

Dyskusja o roli kobiet w okresie Powstań Śląskich: moderator Halina Bieda i Lech Krzyżanowski.

16.00 – 17.00     Otwarcie wystaw:

* Wojsko Polskie w dokumentach i fotografii

* Rocznice Powstań Śląskich na plakatach studentów ASP w Katowicach

* Kotylion biało-czerwony

* Śląski plac wczoraj i dziś

17.00     Koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia

Pozostałe atrakcje:

Gra „Gyszynk dla Powstańca”, Śląski teatrzyk Powstańczy, Gra edukacyjna „Gramy w Powstania”

3 maja 2017 r.

Miejskie obchody Narodowego Święta Konstytucji 3. Maja

11.00   Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach, ul. ks. bpa Teodora Kubiny 10

Po mszy św. przemarsz do Muzeum Powstań Śląskich, Świętochłowice ul. Polaka 1