ZAPREZENTOWANIE ODRESTAUROWANYCH NAGROBKÓW POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala

Instytut Pamięci Narodowej O/Katowice

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

zapraszają 25.10.2018 r. na uroczystość upamiętniającą Powstańców Śląskich pochodzących z Chorzowa Starego.

godz. 16.00 Msza św. w kościele św. Marii Magdaleny  w Starym Chorzowie, ul. Bożogrobców w intencji poległych Powstańców Śląskich i weteranów Powstań Śląskich

godz. 17.00 prezentowanie i poświęcenie odrestaurowanych nagrobków Powstańców Śląskich na cmentarzu przy ul. J.Kalusa w  Chorzowie

Wydarzenie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 16:00 w kościele pw. Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie. Następnie przejdziemy na cmentarz parafialny, gdzie odbędzie się poświęcenie wyremontowanych przez IPN, grobów Powstańców Śląskich: Alojzego Watoły, Marcina Watoły, Pawła Sojki, Wincentego Machajskiego i Franciszka Wieczorka. Naszych bohaterów uczcimy apelem pamięci i salwą honorową. Uroczystość uświetni kompania honorowa 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia.

Obchodom towarzyszyć będzie akcja edukacyjna skierowana do uczniów szkół chorzowskich. W jej ramach młodzież szkolna będzie miała okazję wysłuchać wykładów: „Nie żal mi cierpieć, nie żal mi umierać…” – powstańcy w walce o polski Górny Śląsk” Zbigniewa Gołasza oraz „Niepodległa Rzeczpospolita wobec Górnego Śląska 1919-1922” – Ryszarda Mozgola z OBEN IPN w Katowicach. Zostaną one wygłoszone w Starochorzowskim Domu Kultury. Uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę przygotowaną przez Muzeum Powstań Śląskich „Śląsk – droga do Niepodległej”, dofinansowaną ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa.

Uroczystość została zorganizowana przez Oddział IPN w Katowicach, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Urzędem Miasta w Chorzowie. Jej celem jest przypomnienie Powstańców Śląskich spoczywających na cmentarzu przy ul. J. Kalusa:

• Wincentego Machajskiego (15.04.1896-11.11.1948) – uczestnika Powstań Śląskich, a w III Powstaniu dowódcę I kompanii III Baonu 1 Pułku Piechoty
    Józefa Piłsudskiego;
  • Pawła Sojkę (29.08.1895-04.08.1924) – kierownika Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Chorzowie Starym; uczestnika trzech Powstań Śląskich, organizatora strajków szkolnych w 1920 r. na terenie Chorzowa, a w czasie
    III Powstania komisarycznego naczelnika gminy Chorzów;
  • Alojzego Watołę (09.06.1900-24.08.1920), syna Marcina Watoły, który został odniósł ciężkie rany w czasie walk o zakłady azotowe podczas II Powstania Śląskiego i w ich następstwie zmarł;
  • Marcina Watołę (26.10.1875-20.01.1923) – współorganizatora i komendanta chorzowskiego obwodu Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska
    w I Powstaniu Śląskim; dowódcę kompanii w grupie taktycznej K. Gajdzika
    w II Powstaniu. Uczestnika zwycięskich walk o Chorzów Stary, Michałkowice i Bytków. W III Powstaniu Śląskim dowódcę III chorzowskiego batalionu
    w 1 Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego po dowództwem Walentego Fojkisa, formacji, która opanowała powiat katowicki i wzięła udział w zaciętych walkach o Kędzierzyn Koźle. Po powstaniach komendant chorzowskiej grupy Związku Powstańców Śląskich. Za heroiczną postawę odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari V Klasy oraz Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi;
  • Franciszka Wieczorka (29.11.1892-08.12.1924) – dowódcę 10 Kompanii;
  • Emila Walesę (23.01.1882-14.04.1926). Współorganizatora wraz z M. Watołą, komórki Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na terenie Chorzowa Starego. Uczestnika trzech Powstań Śląskich. Komendanta Placu na Chorzów Stary, którego grób nie dotrwał naszych czasów.