KONCERT „ŚLĄSK A NIEPODLEGŁA”

Koncert odbędzie się 24 sierpnia 2018 r. o godz. 18.00 w Tesinskim Divadle w Czeskim Cieszynie, ul. Ostravska. W repertuarze znajdą się piosenki opisujące życie i zwyczaje na Śląsku, dążenie Śląska do przyłączenia do Polski od czasów zaborów do 1922 r.,  a także współczesne piosenki nawiązujące do tych okresów historycznych. Data i miejsce koncertu nie są przypadkowe. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku w okolicach Piotrowic koło Karwiny padł sygnał do rozpoczęcia I Powstania Śląskiego, które trwało do  24 sierpnia 1919 roku.

Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Dorota Barova, Grzegorz Płonka, Renata Przemyk, Jan Repka, Sebastian Riedel, Stanisław Soyka, Justyna Święs, Patrycja Zarychta, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

Wydarzenia towarzyszące:

• Wystawa „Śląsk – droga do Niepodległej” upamiętniająca historię Powstań Śląskich  i plebiscytu
  • Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości” pokazuje odbudowę państwa polskiego po 123. latach niewoli
  • Projekcja filmu „Sól ziemi czarnej” – polskiego filmu fabularnego, pierwszej części tzw. „Tryptyku Śląskiego” Kazimierza Kutza, którego akcja rozgrywa się w czasie drugiego Powstania Śląskiego, w roku 1920 – Biblioteka Regionalna w Karwinie, Centrum 2299/16  – 6 września 2018 r. godz. 17.00