OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się 11 listopada 2018 r. o godz. 11.11 w Muzeum Powstań Śląskich. Zebranym zaprezentowano premierowy odcinek Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich – ku Niepodległej! Projekt dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2018. Punktualnie o godz. 12.00 wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Uroczystości miejskie  zainaugurowano Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Augustyna w Świętochłowicach – Lipinach. Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod Pomnik Powstańca Śląskiego na pl. Słowiański, odśpiewano hymn państwowy, Prezydent Dawid Kostempski wygłosił okolicznościowe przemówienie, następnie złożono kwiaty. W Centrum Kultury Śląskiej „Grota” zaprezentowana została wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”.