POWSTAŃCZY POJEDYNEK PREZYDENTÓW

4 czerwca 2018 r. o godz. 13.00 w Auli Biblioteki Kórnickiej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbył się Pojedynek Powstańczy Prezydentów Poznania i Świętochłowic. To podsumowanie finału konkursu historycznego Klasówka Powstańcza, dedykowanego 97. rocznicy III Powstania Śląskiego oraz konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, dedykowanemu 100. rocznicy Powstania.

W Klasówce Powstańczej wzięli udział uczniowie  z prawie 200. szkół woj. dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim organizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w ramach realizacji projektu „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Pamiętamy!” W finale wojewódzkim wzięło udział ponad 600 uczniów szkół  wszystkich szczebli.

Konkurencje dla Prezydentów Poznania i Świętochłowic sprawdzały zarówno wiedzę, jak i umiejętności. Każdy z Prezydentów miał w swojej ekipie trzech najlepszych uczniów z ww. konkursów. Drużynę śląską poprowadził Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, a w jego drużynie byli Rafał Potracki, Patryk Ryś i Jakub Sroka. Drużynie wielkopolskiej przewodził Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, a w jej skład wchodzili Weronika Konowalczyk, Marcel Perz i Natasza Thiem. Zwyciężyła drużyna śląska.

Pojedynek oceniali:

dr hab. Olaf Bergmann – Wielkopolskie Muzeum Nieodległości

dr hab. Maciej Fic – Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego

Piotr Bojarski – dziennikarz Gazety Wyborczej

Józef Krzyk – dziennikarz Gazety Wyborczej

Pojedynek prowadzili dyrektorzy Wielkopolskiego Muzeum Nieodległości  w Poznaniu Tomasz Łęcki oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Halina Bieda.

Pojedynkowi kibicowała silna grupa finalistów ze Śląska, która w nagrodę zwiedzała Poznań i okoliczne atrakcje.

Przed Odwachem na Starym Rynku prezentowana była wystawa „Śląsk – droga do Niepodległej”  przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i dofinansowana z programu dotacyjnego Niepodległa. Upamiętnia ona historię Powstań Śląskich i plebiscytu, najważniejszych wydarzeń w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do odrodzonego, niepodległego państwa polskiego po kilkuset latach funkcjonowania pod czeską i niemiecką jurysdykcją.