ROCZNIK ŚWIĘTOCHŁOWICKI

Po latach nieobecności na rynku wydawniczym pojawił się nowy, ósmy tom „Rocznika Świętochłowickiego”. Marian Piegza przypomina w nim wydarzenia, które zajmowały mieszkańców miasta w latach 2007-2014.

Nową publikację zaprezentowano 23 lutego 2015 r. w Muzeum Powstań Śląskich. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Marian Piegza – autor rocznika, a także przedstawiciele władz miasta, szkół, muzeum i innych jednostek miejskich.

– Po ośmiu latach przerwy udało nam się reaktywować „Rocznik Świętochłowicki”. Przez ten czas miasto diametralnie się zmieniło. Kalendarium przypomina najważniejsze wydarzenia dotyczące miasta, które jest bliskie naszemu sercu. Zachęcam wszystkich do lektury i zapewniam, że w przyszłym roku ukaże się kolejny tom z tego cyklu – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Jak powstaje kronika miejskich wydarzeń?

– Praca kronikarza jest bardzo specyficzna. Wydarzenia spisuję na bieżąco, gdy pamiętam jeszcze, jakie emocje im towarzyszyły. Opieram się także na doniesieniach medialnych, jednak te nie zawsze są obiektywne i trzeba je weryfikować. Nie skupiam się na sensacji. Piszę o sprawach istotnych dla mieszkańców – wyjaśnia Marian Piegza, autor „Rocznika Świętochłowickiego”.