ROWEROWA NOC MUZEÓW

W sobotę 20 maja 2017 r. w Muzeum Powstań Śląskich odbyła się Rowerowa Noc Muzeów. Prologiem był wyścig MTB – Powstańcze hałdy na terenie ul. Uroczysko w Świętochłowicach.
W Muzeum oprócz wystawy stałej na zwiedzających czekała m.in. kolekcja rowerów zabytkowych, a także nietypowe konkurencje związane z rowerami: jazda pod rułkom, jazda na ramce, czy kulanie felgi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także symulatory jazdy na jednośladach i dachowania. Każdy mógł skorzystać z bezpłatnego przeglądu i serwisu rowerów. W sali kinowej zorganizowany został przegląd filmów o rowerach, który obejmował produkcje krótkometrażowe z różnych stron świata.
Wiele osób zdecydowało się wziąć udział w wycieczce rowerowej. Jej uczestnicy odwiedzili salę sesyjną i kominkową w świętochłowickim Urzędzie Miejskim, a także wystawę „Uzbrojenie Powstańców Styczniowych” na terenie Wojskowej Komendy Uzupełnień / w Chorzowie, kaplicę przyszpitalną w Piaśnikach, wieżę kościelną w Lipinach i schron bojowy w Parku im. Mieszkańców Heiloo. W każdym z tych miejsc na gości czekali przewodnicy.
Pasjonat rowerów Pan Wojciech Mszyca przedstawiał ciekawostki związane z rowerami, podkreślając 200.lecie wynalezienia prototypu roweru przez Karla Dreisa.
Dziękujemy wszystkim za wspólne spędzenie tej wyjątkowej nocy!

Zdjęcia autorstwa Sylwestra Mirowskiego: https://goo.gl/photos/X3H5R64YsiFsEcCe6