SPACER ŚWIĘTOCHŁOWICKI SZLAK KOBIET

7 października 2018 r. odbył się niezwykły spacer po Świętochłowicach śladami kobiet, ich działalności i pamiątek, jakie po sobie zostawiły,  zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Była to okazja do przypomnienia sylwetek kobiet, które żyły i działały w naszym mieście. Tu pracowały i sprawowały opiekę nad swymi rodzinami, jednocześnie angażując się w działalność charytatywną, edukacyjną a wreszcie w okresie Powstań Śląskich – patriotyczną.

Spacer rozpoczął się w Świętochłowicach Lipinach przy ul. Chorzowskiej 14 /tereny dawnej Huty Silesia/ i obejmował następujące miejsca: ćwicznię przy ul. Wallisa 1, siedzibę harcerek przy ul. Bukowego, aleję Topoli na granicy Lipin i Piaśnik, Planty Bytomskie przy ul. Sikorskiego, Dom z gwiazdą przy ul. Katowickiej, Komitet Plebiscytowy przy ul. Wyzwolenia i zakończył się w Muzeum Powstań Śląskich.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Muzeum Powstań Śląskich,  Centrum Kultury Śląskiej, Kongres Kobiet Województwa Śląskiego.